Група крові + резус фактор

Група крові та резус фактор – це два важливих показники крові людини. Вони відіграють важливу роль у проведенні медичних процедур, у тому числі при переливанні крові та трансплантації органів, а також приймаються до уваги під час вагітності та пологів.

Що таке група крові?

Кров – це рідина, яка належить до сполучної тканини. Вона приймає участь у транспортуванні поживних речовин та кисню до всіх органів і тканин, а також виводить з організму продукти обміну.

Кров складається з 4 основних компонентів:

  1. Лейкоцити. Це білі кров’яні тільця, які є складовою частиною імунної системи. Їх головним завданням є пошук та знешкодження шкідливих мікроорганізмів та молекул.
  2. Еритроцити. Це червоні кров’яні тільця, що містять білок гемоглобін. Він зв’язує та переносить молекули кисню по організму.
  3. Тромбоцити. Клітини, які відповідають за процес згортання крові. Вони активуються та починають працювати при пошкодженні стінки судин і формують тромб, який закриває пошкодження та спиняє кровотечу. Після загоєння судини тромб самостійно розчиняється.
  4. Плазма – це рідка складова крові, в якій і знаходяться перераховані вище клітини.

Група крові визначається по еритроцитам. На їх поверхні знаходяться білки – антигени. Однією з їхніх задач є захист організму від чужорідних  складових. Але інколи це може бути небезпечним. Наприклад, при переливанні пацієнту крові з іншим складом білка на поверхні еритроцитів. Імунітет людини в такому випадку сприйме їх за чужорідну та почне атакувати. В результаті відбудеться склеювання еритроцитів між собою, що призведе до того, що кров згорнеться, а кровообіг порушиться.

Відомо два основних типи антигенів, за якими визначається група крові АВО та резус-фактор (RhD).

Система АВО

Системою АВО називають метод поділу крові на 4 основні групи, згідно з наявними антигенами. Відкриття цієї системи дозволило значно знизити смертність під час переливання крові. В її основі знаходиться визначення двух антигенів – А та В. Щоб визначити групу крові, проводиться дослідження еритроцитів та визначаються на їх поверхні антигени (тільки А чи В, АВ або жодного з них (О)).

Визначення групи крові дозволяє передбачити можливу імунну реакцію на кров, що переливають. Детально про проведення аналізу на групу крові та резус-фактор читайте за посиланням https://nikolab.com.ua/uk/prices/1108-2/.

Групи крові за системою АВО:

  1. О (І) – перша група крові, є найбільш розповсюдженою. У людей з першою групою на поверхні еритроцитів немає жодного антигену. Тому у них є антитіла до обох антигенів.
  2. А (ІІ) – друга. У людей з другою групою крові на поверхні еритроцитів присутній антиген А. Тому у них продукуються антитіла до антигену В.
  3. В (ІІІ) – третя. У людей з третьою групою на поверхні еритроцитів присутній антиген В. Тому у них продукуються антитіла до антигену А.
  4. АВ (IV) – четверта. Зустрічається рідше, ніж інші. Людина з такою групою крові має на поверхні еритроцитів обидва антигени – і А, і В. Тому антитіла в її організмі не виробляються.

Резус фактор (RhD)

Окрім антигенів А та В, еритроцити на своїй поверхні містять ще один білок, який має назву резус-фактор (Rh). Він може вступати в реакцію з еритроцитами, що призводить до їх склеювання. В залежності від наявності D-антигену, резус фактор може бути позитивним (зустрічається у 85% людей) та негативним. Контакт резус-позитивної за резус-негативної крові може викликати негативну імунну реакцію.

Визначення групи крові за системою АВО та її резус-фактору необхідне для вибору підходящої для переливання крові. Резус-позитивним пацієнтам можна переливати будь-яку кров, що підходить за системою АВО. Резус-негативним – лише «негативну», що підходить за системою АВО. Тому люди з першою негативною групою крові вважаються універсальними донорами. Їх кров може бути використана в екстреній ситуації, коли немає часу на проведення дослідження.

Аналіз крові на визначення групи та резус-фактору проводять в лабораторії «Ніколаб» https://nikolab.com.ua/ з гарантією отримання точних результатів. Для цього спеціаліст змішує біоматеріал з сертифікованими реактивами та спостерігає за реакцією, після чого робить висновок про наявність певних типів білків та поверхні еритроцитів.

Поделиться

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *